Udane zdjęcia dzieci. Przewodnik po fotografii dla początkujących.

Jak wygląda profesjonalna fotografia dzieci w praktyce? O tak!



Aby zapamiętać te strony,
kliknij przyciski poniżej:

Poruszają się szybko, nie słuchają poleceń dotyczących pozowania. Dotykają sprzętu i roztaczają wokół siebie chaos. I choć fotografia dzieci to najtrudniejsza sesja z możliwych, to zdarzało mi się widywać mamy płaczące ze szczęścia, gdy patrzyły na zdjęcia swoich pociech. A taka reakcja jest bezcenna i potrafi zrekompensować każdy trud. Chcecie wiedzieć, jak fotografować dzieci, aby wywołać takie emocje? Koniecznie przeczytajcie ten artykuł.


Bądźcie dobrze przygotowani.


Niezależnie od sesji, jakiej się podjęliście, to złota rada. Jeżeli jesteście dokładnie przygotowani od początku, praca jest przyjemniejsza zarówno dla was, jak i modela, a rezultaty przewyższą oczekiwania. Nieważne czy jesteście profesjonalistami, amatorami, czy jesteście rodzicami z cyfrówką w ręku, dzieci to jedno z największych wyzwań fotograficznych. Dobrze wiecie jak często zdarza się tak, że maluchy nie chcą współpracować. Łatwo jest się zdenerwować i wszystko zepsuć. Jak należy postępować, by robić lepsze zdjęcia dzieci? Oto kilka sprawdzonych technik, które wykorzystuję na co dzień w swojej pracy.

Wybierzcie sprzęt. Wypróbujcie krótszy obiektyw. Dłuższy jest lepszy do portretów, ale sesja dziecięca oferuje możliwości, na które nie można liczyć w przypadku dorosłych – możecie podejść bliżej, a model nie będzie wyglądał groteskowo. Duże oczy są jeszcze większe, kiedy 50-milimetrowy obiektyw jest bliżej twarzy. Poza tym, w ten sposób dużo bardziej widać dziecięcą niewinność. W końcu wszystkie cherubinki mają ładną cerę, bez skaz i zmarszczek i duże oczy – czego więcej można wymagać od modela?


1. Odłóżcie aparat i zaangażujcie je!


Najważniejszą rzeczą przy fotografii dziecięcej jest zaangażowanie ich w ten proces. Ustawienie ich dokładnie w miejscu, gdzie powinny stać i mówienie „teraz uśmiechnij się naturalnie” po prostu nie działa. Dużo prościej uzyskać naturalne zdjęcia dzieci, gdy pozwolimy mu zbadać otoczenie – jeżeli coś na planie sesji może je zaciekawić, lub rozbawić, to jesteśmy w dobrym miejscu.

Pokazujcie dzieciom, jakie zdjęcia już zrobiliście. Zapytajcie, jak zrobić następne i zrealizujcie ich pomysł! To zawsze działa!

Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to odłożyć aparat. Jeżeli robicie stylizowaną sesję z rekwizytami, porozmawiajcie chwilę ze swoimi małymi modelami i pobawcie się z nimi. Potem, gdy już wszyscy będą w nastroju, weźcie aparat i do dzieła!


2. Wybierzcie najlepszy plan i tło sesji.


Każdy fotograf dzieci wie, że maluchy chętniej pozują, jeżeli przy okazji dobrze się bawią – to oczywiste. Zabierzcie je na plażę, do parku czy na most, a otrzymacie świetne tło do zdjęć i przy okazji pobudzicie ciekawość małych modeli. Gdy będą badać nowe otoczenie, wy możecie bezlitośnie znęcać się nad aparatem, aby zrobić jak najwięcej zdjęć.

Nieważne jak dobre jest tło, pamiętajcie, aby skupiać się na dziecku. Dziecko powinno być w centrum uwagi. W końcu w fotografii nie chodzi o tło. W tym miejscu przydają się ustawienia portretowe (zazwyczaj kontury twarzy) w aparacie cyfrowym. Aparat stara się jak najbardziej zamazać tło, aby obiekt zdjęcia był jak najbardziej wyraźny (tzw. mała głębia ostrości). Można to osiągnąć ustawiając migawkę na f/2.8, jeżeli posiadacie obiektyw lub f/5.6 dla większości innych aparatów cyfrowych. Wszystkie wartości pomiędzy też działają.


3. Bądźcie szybcy i pokażcie je w akcji!


W naturze dzieciaków leży ruch, i jeżeli nie znacie się na czarach, to nie utrzymacie ich długo w jednym miejscu! Pamiętajcie, że spust migawki jest najlepszym przyjacielem fotografa i wykorzystujcie go jak najczęściej. Dzieci lubią robić głupie miny do zdjęć, ważne jest więc, żeby zrobić ich wiele i otrzymać kilka takich „gwiazdorskich” ujęć.

Jeżeli korzystacie z ustawień domyślnych, najlepszym wyjściem jest użycie ustawienia dla zdjęć sportowych. Nie poprzestawajcie tylko na zatrzymaniu akcji. Jeżeli chcecie pokazać na zdjęciu ruch, możecie również zwiększyć czas naświetlania. Wypanoramujcie aparat, a otrzymacie zdjęcia, na których tło jest zamazane, lecz sam obiekt jest wyraźny. Nie zrażajcie się niepowodzeniami – wymaga to trochę praktyki i eksperymentowania.

Jeżeli korzystacie z ustawień domyślnych, najlepszym wyjściem jest użycie ustawienia dla zdjęć sportowych. Nie poprzestawajcie tylko na zatrzymaniu akcji. Jeżeli chcecie pokazać na zdjęciu ruch, możecie również zwiększyć czas naświetlania. Wypanoramujcie aparat, a otrzymacie zdjęcia, na których tło jest zamazane, lecz sam obiekt jest wyraźny. Nie zrażajcie się niepowodzeniami – wymaga to trochę praktyki i eksperymentowania.


4. Bądźcie bardziej cierpliwi.


Dzieci zazwyczaj są bardzo aktywne i nie zawsze słuchają poleceń, co sprawia, że podczas sesji to one są szefem. Rozmawiajcie z nimi, postarajcie się nawiązać kontakt, żeby czuły się komfortowo w waszej obecności. Obserwujcie je i bądźcie czujni, aby móc zrobić zdjęcie w dobrym momencie. W ten sposób rezultaty będą bardziej naturalne, a te zdjęcia dzieci pokażą je w ich własnym świecie.


5. Przyprowadźcie pomocnika.


Dobrze mieć kogoś, kto wie, co chcesz osiągnąć. Pomocnik może trzymać blendę lub pomóc z oświetleniem – co jest bardzo ważne, gdy pracujesz w naturalnym świetle i w cieniu – asystent może też pomóc z dziećmi. Może je szybko nakierować na właściwe miejsce, połaskotać dziecko, co wywoła uśmiech lub wykonać inne zadania, które sprawią, że zdjęcie będzie lepsze. Druga para rąk i oczu jest wyjątkowo przydatna. Nie przyprowadzajcie jednak zbyt wielu ludzi na plan. Może to nadmiernie pobudzić dzieci odwrócić ich uwagę od sesji.


Co robić, gdy dzieci nie współpracują?


Zaplanowaliście idealną sesję, poświęcacie swój czas, gdy wtedy przydarza się niewyobrażalne… wasze dzieci mają inne plany. Zamiast dziewczęcej stylowej herbatki, nieskazitelnie wystrojona dziewczynka stwierdza, że tarzanie się w błocie i rzucanie kamieniami to lepsza zabawa. Albo wasze urocze maluchy wolałyby pobiec w przeciwnym kierunku, z dala od fantastycznie zachodzącego słońca, które stanowi idealne tło.

Wszystkim moim klientom mówię, że powinni się przygotować na dziwne zachowanie dzieci. Najgorsze, co można zrobić, to frustrowanie się. Więc tak, jak moi klienci, po prostu staram się nie reagować. Nie pozwólcie, by chwilowe przeszkody zepsuły wam i dzieciom humor.

Po pierwsze. Spróbujcie odwrócić ich uwagę. Jeśli maluch wpadł w histerię, spróbujcie odwrócić jego uwagę, by skupił się na czymś innym, pokażcie mu coś ciekawego albo coś nowego.

Po drugie. Przekupcie je. Zwykle nie lubię przekupstwa, ale od czasu do czasu je stosuję, gdy jestem naprawdę, naprawdę zdesperowana. Ale tylko w przypadku kiedy rodzic dziecka wyrazi zgodę. Przy tym zdjęciu obiecałam ciasteczko w zamian za współpracę.

Po trzecie. Spróbujcie czegoś innego. Jeśli waszych planów w ogólnie nie da się wprowadzić w życie… spróbujcie czegoś innego. To nie koniec świata. Zbierz siły i zapomnij o swoich planach. Być może nowa sytuacja, która stworzy się sama, za kwadrans pozwoli zrobić inne zdjęcie, które będzie jednym z waszych ulubionych.

Podziel się swoim uczuciem...
Autor:
Monika Marchewka

Co dalej


Być może chcesz zorganizować sesję Twojej pociechy w profesjonalnym
dziecięcym studiu fotograficznym. Daj nam o tym znać tutaj, lub zobacz
naszą ofertę sesji studyjnych, plenerowych i okolicznościowych.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się na kolejne. (Za darmo!)

Podobne artykuły



Dyskusja rozwijająca ten temat.








Mamo, powinnaś śledzić nas na Facebook...

Nie przegap najciekawszego. Bądź pierwszą, która dowie się o najpiękniejszych
wydarzeniach w AKUKU. Kliknij lubię to, aby dołączyć do naszej społeczności.