Fotografia rodzinna w praktyce. 5 Kroków do udanej sesji rodzin.

Fotograf rodzinny to zajęcie, które wymaga dobrej zabawy.



Aby zapamiętać te strony,
kliknij przyciski poniżej:
Fotografowanie rodzin jest w rzeczywistości naprawdę fantastyczne. Serio. Potrzeba tylko kilku prostych pomysłów i chęci wyrobienia sobie ekstremalnej cierpliwości, a sesji familijne mogą stać się waszą specjalnością! Jedynym sposobem na to, aby to przeżycie było bezstresowe, jest zmiana własnego nastawienia do sesji.

Pozowanie? To przepis na nudne zdjęcia.


Rodzice myślą, że ich dziecko to największy śmieszek na świecie, a brzdąc w trakcie sesji jest bardzo marudny. Innym razem mamy do czynienia z grupą dzieci w zupełnie różnym wieku naraz, a jedno z nich po prostu nie jest w nastroju. Czasami nasz najlepszy pomysł na sesję nie podoba się fotografującym. Tak bywa na sesjach z dziećmi. Głowa do góry, musicie być elastyczni i przygotowani na nieustanną zmianę sytuacji.

Tradycyjne pojęcie „pozowania” zakłada zarządzanie najmniejszymi elementami postawy modela. Prosimy, by przesunął głowę nieco w lewo, podniósł brodę, przesunął nogę bardziej do przodu, przeniósł ciężar ciała na nogę z tyłu, ustawił ramiona pod kątem i tak dalej. Nie zrozumcie mnie źle, znajomość tych wszystkich sztuczek może pomóc stworzyć bardzo korzystny wizerunek człowieka. Ale próbowaliście kiedyś kazać zrobić to wszystko dziecku? Nie uda się.

Jedynym rezultatem pozowania, mogą być sztucznie wymuszone miny, której oglądanie nie sprawia żadnej przyjemności. A przecież nie o to chodzi.

Podejście do pozujących rodzin musi więc brać pod uwagę różny wiek fotografowanych osób. Niektórzy modele nie będą jeszcze mówić. Inni nie będą stać. A jeszcze inni będą uważać, że siedzenie z rękami na kolanach to najnudniejszy pomysł na świecie. Poza tym, co się dzieje, gdy zmusimy dzieci do sztywnych póz? Wyglądają sztywno. Czują się niewygodnie i dziwnie, i nie będą się dobrze bawić przy wspólnej sesji.


Zacznij od rzeczy naważniejszych.


Przypomnijcie sobie, jak odbieraliście zdjęcia rodzinne jako dzieci. Zwykle trzeba było się ubrać w niewygodne ubrania, siedzieć nieruchomo w jakiejś naprawdę dziwniej pozie, z ręką na ramieniu brata lub siostry, patrzeć w aparat i starać się wyglądać wesoło. Powiedzcie, z czego mielibyście się cieszyć w takiej sytuacji? Z niczego. Dlaczego więc dzieci miały by wyglądać na szczęśliwe, jeśli się tak nie czują? Dzieci w przeciwieństwie do nas są naturalne. Jeśli chcemy, aby wyszły na fotografiach radosne i szczęśliwe, musimy sprawić, aby właśnie takie były w momencie w którym robimy zdjęcie.

Dzieci mają krótki okres uwagi.
I jeszcze mniejsza tolerancję na nudne rzeczy.

Wszyscy uwielbiamy szczere i spontaniczne ujęcia, ale i tak staramy się przemycić przynajmniej jedną dobrą fotkę, na której wszyscy siedzą razem i patrzą w aparat. O wiele łatwiej jest to zrobić na początku sesji, gdy dzieci są bardziej chętne do współpracy. Jeszcze nie odkryły, że mogą się po prostu pobawić, dzięki czemu dużo ujdzie wam na sucho. Gdy już się rozbrykają, trudno je z powrotem zagonić w wybrane miejsce. Zajmijcie się więc tymi „obowiązkowymi” zdjęciami jak najszybciej. Zaoszczędzi wam to wiele stresu, którego doświadczylibyście próbując je wykonać pod koniec sesji, gdy dzieci chcą się już tylko bawić. Gdy już uda się to załatwić, możemy się spokojnie skupić na fajnych i spontanicznych momentach, które zawsze się przytrafiają, gdy pstrykamy zdjęcia rodzin.


Na co opłaca się zwracać uwagę?


Sesje rodzinne dotyczą głównie uchwycenia związków i kontaktów, a to dość trudno złapać, gdy wszyscy są z dala od siebie. Fotograf rodzinny powinien skupić się na kilku ujęciach siedzących. Nawet, jeśli dzieci są zupełnie różnego wzrostu, pozycja siedząca zbliży wszystkich do siebie. Mogą po prostu siedzieć na ziemi. Poszukajcie ładnych kolorów, tekstur i prostego tła. Schody i ławki sprawdzają się równie dobrze. Dzieci mogą siedzieć na kolanach, pomiędzy rodzicami albo obok nich. Może być tak, że wszyscy będą siedzieć, albo tak, że dzieci będą stać obok siedzących rodziców. Możecie wykorzystać ogrom różnych opcji! Możliwości jest wiele!

Najważniejszy pomysł, który stosuję przy sesjach
rodzinnych, jest dość prosty. Staram się ustawić
głowy modeli na mniej więcej tym samym poziomie.

Jest jeszcze jeden sposób, by zbliżyć do siebie głowy: kazać rodzicom trzymać dzieci na rękach. To może być jednak trudne w przypadku starszych dzieci, ich większej liczby albo przez dłuższy czas. Dlatego siedzenie jest bardziej uniwersalne, a trzymanie dzieci na rękach zapewnia więcej możliwości i stwarza okazję do wspaniałych interakcji.

Zdecydowanie nie powinno się przeprowadzać całej sesji na siedząco. Zaraz powiem wam nieco więcej na temat innych pozycji. Ujęcia siedzące jednak zwykle najłatwiej zaaranżować, a efektem jest najlepszy kontakt i wyrazy twarzy całej rodziny!

Z młodszymi dziećmi przez większość czasu trzeba je namawiać do robienia czegoś, co dobrze wygląda na zdjęciach. Zwykle chodzi o coś, dzięki czemu ich głowy będą blisko głów rodziców. Jednym ze sposobów, który naszym zdaniem sprawdza się w takich sytuacjach jest poproszenie, by rodzice usiedli, a dziecko stanęło za nimi i objął ich za szyję. Gdy więc nasi modele już siedzą, każemy im się mocno przytulić. Im bliżej, tym lepiej. A potem zwykle dokładamy do tego trochę łaskotek. One są zawsze fajne. Gdy dzieci już się znudzą, możecie wstać i powiedzieć, by stanęły w rządku trzymając się za ręce.


5 Praktycznych porad dla początkujących.


Różnorodność póz i fotografii pozwala stworzyć wspaniałe albumy. Ale w przypadku dzieci ten element jest jeszcze ważniejszy, ponieważ sprawia, że ujęcia nie są zbyt statyczne i nudne. Oto kilka wskazówek które wykorzystujemy, by dzieci wchodziły w interakcję z rodzicami, w łatwych do fotografowania sytuacjach, w których dobrze się bawią!

Portret rodzinny ma szansę być pokazywany przez dziesiątki lat i uwielbiany przez wiele nadchodzących pokoleń, o ile będzie naprawdę wyjątkowy.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z fotografią rodzinną, najprościej będzie jeśli zastosujesz się po prostu do pięciu poniższych wskazówek.


1. Zbierz ich razem i ustaw właściwie.


Wszystko zależy od tego, ilu macie uczestników i ile miejsca macie do dyspozycji, ale w przypadku przeciętnej rodziny z dwójką dzieci, możecie stworzyć ładny krąg sąsiadujących ze sobą głów. Niech wszyscy usiądą na ziemi trzymając się za ręce, a wy wykorzystajcie standardowy lub szerokokątny obiektyw: od 17 do 50 mm. Stańcie nad nimi albo skorzystajcie z drabiny. Skupcie się na środku obrazu, wykorzystując średnią głębię ostrości: f/9 do f/16 są idealne.

Jeśli masz do czynienia z większą rodziną,
poproś by stanęli razem, ale w grupkach.

Wysocy i młodsi z tyłu, starsi w środku, a dzieci z przodu. Pamiętajcie też, by wyższe osoby stały po bokach fotografii. Żeby uzyskać naturalny efekt, nie trzymajcie się sztywnej kolejności „od najniższego do najwyższego” – to wygląda sztucznie. Wykorzystajcie zewnętrzną lampę błyskową do oświetlenia cieni i uchwycenia wyrazów twarzy i większej głębi ostrości, by wszyscy wyszli wyraźnie.


2. Pokaż związki, wyeksponuj więzi.


Dobrym pomysłem jest pokazanie emocji i bliskości. Powiedzcie modelom, by się do siebie przytulali. Możecie także wykorzystać różnice pokoleniowe: babcia, obok niej córka, a potem wnuczka – zwykle różnicę wieku łatwo jest wyłapać.Tego typu ujęcia róbcie przy naturalnym świetle i krótkim czasie naświetlania, by wychwycić uśmiechy w momencie, w którym się pojawiają – proszenie ludzi o uśmiechanie się przez dłuższy czas powoduje nienaturalny efekt.

Wiek malucha naprawdę ma znaczenie przy wyborze pozy. Z noworodkami jest łatwo – nie mogą uciec ;) Potrzeba cierpliwości, ponieważ będziecie musieli robić wiele przerw na jedzenie i zmiany pieluchy, ale w gruncie rzeczy rodzice mogą je po prostu trzymać na różne sposoby, więc pozowanie jest łatwe. Taka sytuacja trwa do momentu, kiedy zaczynają chodzić, i jest naprawdę wspaniała.


3. Pomóż im się ubrać odpowiednio.


Spróbujcie przekonać wszystkich do okularów przeciwsłonecznych w tym samym kolorze albo do założenia tego samego typu ubrań, by uzyskać ciekawy efekt. Powiedzcie, by wszyscy ubrali się w rzeczy, które dobrze do siebie pasują albo spróbujcie trochę namieszać, by uzyskać bardziej zróżnicowany efekt.

Portrety rodzinne to właśnie ta okazja,
by wyglądać jak najlepiej.

Możecie na przykład poprosić, by wszyscy ubrali się elegancko. Starajcie się jednak unikać zbyt ostrych czerwieni. Eksperymentujcie też, łącząc ze sobą kolory, by uzyskać swobodny efekt.


4. Wykorzystaj cały kadr oraz kąty ostre.


Zbliżenia to świetny sposób, by pokazać emocje. Weźcie dwójkę bliskich ludzi, na przykład żonę i męża, rodzeństwo albo rodzica z dzieckiem i poproście, by rozmawiali ze sobą w jak najmniejszej odległości od siebie. Wykorzystajcie obiektyw makro lub zwykły i zróbcie duże zbliżenie. Poczekajcie na właściwy moment – to może być uśmiech lub spojrzenie – i wtedy zróbcie zdjęcie.

Wykorzystanie niskiej głębii pozwoli Ci
uzyskać efekt cudownie rozmytego tła.

Eksperymentujcie z kątami. Tego typu zdjęcia są interesujące i ciekawe. Wspaniałą techniką jest położenie się na ziemi, gdy nasi modele stoją nad nami. Do tego potrzebna jest lampa błyskowa, by twarze modeli były doświetlone na tle jasnego nieba. I powiedzcie, by na was spojrzeli, tak aby nie zrobić zdjęcia przedstawiającego nozdrza!


5. Przygotuj właściwy sprzęt


Dopracowanie sesji rodzinnych zajmuje więcej czasu, a ludzie zwykle są skłonni go poświęcić, by całość wyglądała dobrze. Wykorzystajcie szerokokątny obiektyw, aby wszyscy zmieścili się na zdjęciu, statyw i zewnętrzną lampę błyskową, jeśli jest taka potrzeba. Różne blendy zawsze się przydają do odbijania światła na duże grupy, chociaż możecie potrzebować stojaka lub pomocnika, by móc z nich korzystać na zewnątrz.

Ustawienia czasu naświetlania różnią się w przypadku różnych portretów , trzeba jednak postarać się by fotografie rodzinne uzyskały zrównoważony i ostry obraz. Dlatego powinniście użyć lampy błyskowej, jeśli jest taka potrzeba, i rozsądnego czasu naświetlania – przynajmniej 1/125s. Wykorzystajcie większą głębię ostrości (f/11-f/22), jeśli macie do czynienia z grupą ludzi, tak by wszyscy byli wyraźnie widoczni. Jednak gdy fotografujecie grupę trzech osób lub mniejszą, wykorzystajcie mniejszą głębię (f/2-f/5.6), by tło było rozmyte.


Wnioski


Nowoczesne zdjęcia robione są na zewnątrz, przy naturalnym oświetleniu i neutralnych pozach. Nie każcie rodzinie ubierać się zbyt szykownie i postarajcie się, by atmosfera była radosna i spokojna. Pamiętajcie, że najważniejsza jest wiedza o tym, ile osób będziecie fotografować. Jeśli trzeba, wybierzcie osoby z większej grupy do ujęć w parach. Ta metoda zapewni dobrą mieszankę rodzinnych zdjęć, które będzie można pokazać razem w kolażu.

Podziel się swoim uczuciem...
Autor:
Monika Marchewka

Co dalej


Być może chcesz zorganizować sesję Twojej pociechy w profesjonalnym
dziecięcym studiu fotograficznym. Daj nam o tym znać tutaj, lub zobacz
naszą ofertę sesji studyjnych, plenerowych i okolicznościowych.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, zapisz się na kolejne. (Za darmo!)

Podobne artykuły



Dyskusja rozwijająca ten temat.








Mamo, powinnaś śledzić nas na Facebook...

Nie przegap najciekawszego. Bądź pierwszą, która dowie się o najpiękniejszych
wydarzeniach w AKUKU. Kliknij lubię to, aby dołączyć do naszej społeczności.