Fotografia dziecięca, od kuchni. Porady techniczne dla rodziców.
Jaki sprzęt i które ustawienia sprawdzają się najlepiej?
kliknij przyciski poniżej:
Jak powinniśmy fotografować nasze dzieci? To często zadawane pytanie przez rodziców. Oto kilka wskazówek dotyczących ustawienia aparatu podczas fotografii dziecięcej. Ta kolejność odzwierciedla to, jak ja fotografuję dziec. Niestety nie posiadam jednej złotej zasady która sprawdza się w każdych warunkach, ale mam kilka pomysłów, które z pewnością przydadzą się wszystkim początkującym.
Fotografowanie dzieci – ustawienia:
Tryb preselekcji przesłony – Zaczynamy od przełączenia aparatu w tryb preselekcji przesłony. Da nam to trochę kreatywnej kontroli nad głębią ostrości, co jest dość ważne, jeśli chodzi o portrety. Dowiedzcie się więcej na temat trybu preselekcji przesłony. Jeśli wasz aparat nie ma trybu preselekcji przesłony – może mieć tryb „portretowy”, który warto wykorzystać, by uzyskać fajne, rozmyte tło.
Przesłona – Na początek ustawiamy wartość przesłony na F5.6 (Oczywiście zawsze możemy ją podwyższyć lub obniżyć, gdy już zaczniemy sesję).
Dzięki temu tło będzie nieostre (chyba, że dzieci znajdują się zaraz pod ścianą), jednak da nam wystarczającą głębię ostrości, by cała twarz dziecka była wyraźna.

Czułość ISO – W zależności od tego gdzie wykonujemy zdjęcia (w pomieszczeniu lub na zewnątrz) i jakie jest światło zastane – należy ustawić czułość na 200 (niższe wartości są lepsze, jeśli mamy dużo światła). Jeśli jest zbyt ciemno i przez to szybkość migawki jest zbyt mała, można podkręcić ISO – jednak należy próbować utrzymać jej wartość poniżej 800, w przeciwnym wypadku w efekcie widoczne będą piksele.

Szybkość migawki – Musimy mieć oko na szybkość migawki, którą wybiera nasz aparat. Trzeba próbować utrzymać jej wartość równą 1/200 sekundy lub szybszą, jeśli to możliwe (jeśli dzieci biegają wokoło – nawet do 1/500 lub większej). Jak już wspomniałam – jeśli jest zbyt ciemno można zwiększyć czułość lub nawet zmniejszyć wartość przesłony. Jeśli nie jesteśmy zbyt pewni, co do szybkości migawki, a zdjęcia wychodzą nieostre, ponieważ dzieci poruszają się zbyt szybko – możemy spróbować przestawić aparat w „tryb sportowy”.
Tryb ostrości
Ustawiamy autofokus w jednym punkcie. Możemy też zostawić tryb wielopunktowego pomiaru ostrości, jednak gdy dzieci dużo się ruszają dobrze jest wiedzieć dokładnie, w którym miejscu skupia się ostrość aparatu (choć może to zależeć od fotografującego).
Pliki RAW
Jeśli mamy czas (i umiejętności) by popracować nad zdjęciami po ich wykonaniu, należy spróbować formatu RAW. Pozwoli to na późniejsze edytowanie fotografii. Jeśli jednak goni nas czas i/lub nie czujemy się na siłach, by edytować wykonane zdjęcia – wystarczy format JPEG.
Lampa błyskowa/oświetlenie – Zazwyczaj staramy się ograniczyć używanie lampy błyskowej wbudowanej w aparacie, bez względu na to, czy mamy do dyspozycji osobny flesz. Jeśli mamy osobną lampę błyskową, a zdjęcia wykonujemy w pomieszczeniu, dobrze jest skierować flesz na sufit lub ścianę (o ile są białe) lub wykorzystać dyfuzor, by nie korzystać z bezpośredniego światła.
Dobrze jest fotografować sytuacje,
które są dobrze oświetlone światłem
naturalnym – to najlepsze warunki
Jeśli możemy fotografować w świetle dziennym, nie musimy się już zbytnio przejmować lampą błyskową. Jeżeli jednak robimy ujęcie pod słońce, należy rozważyć wykorzystanie flesza, by doświetlić postać na jasnym tle.
Kwestia obiektywów
Jeśli chodzi o obiektywy, jest kilka możliwości. Głównym podejściem, które stosuję jest wykorzystanie obiektywu z zoomem 24-105 mm doskonale sprawdza się na zewnątrz, pozwalając na zdjęcia z odległości i jednoczesne wypełnienie klatki fotografowanym dzieckiem.

Innym podejściem, które może być fajne jest fotografowanie z drugiej strony skali i wykorzystanie szerokokątnej perspektywy. Bliskie ujęcia szerokokątnym obiektywem mogą zaowocować różnego rodzaju ciekawymi zniekształceniami, które kreatywnie użyte mogą złożyć się na wspaniałe kadry.
Co dalej
dziecięcym studiu fotograficznym. Daj nam o tym znać tutaj, lub zobacz
naszą ofertę sesji studyjnych, plenerowych i okolicznościowych.